Sağlıklı Bir Cilt için İlk Adım – Cildinizi Tanımak

Sağlıklı Bir Cilt için İlk Adım – Cildinizi Tanımak

21 Mayıs 2023

Cilt sağlığı ve güzelliğimiz, genetik, çevresel ve bireysel faktörlere bağlıdır. Kullandığımız makyaj ve bakım ürünleri, cilt bakım alışkanlıklarımız, güneşe maruziyet, beslenme şeklimiz, egzersiz alışkanlıklarımız, günlük su tüketimi, sigara ve alkol tüketimi cildimizi en az genetiğimiz kadar etkiler. Güzel olan ise, bu etkenlerin hepsini kontrol edip ve değiştirebiliriz.

Cilt sağlığımız için en önemlisi ona nasıl baktığımızdır. Doğru bir cilt bakımı ise cildimizi doğru tanımakla başlar. Her cilt tipinin bakım ihtiyaçları farklıdır. Cilt tipinizi bilmek, doğru ürünleri seçmenize ve sizin için en uygun cilt bakım rejimini özelleştirmenize olanak tanır.

Cilt tiplerini kabaca, “normal (dengeli)”, “kuru”, “yağlı”, “karma”, “hassas” olmak üzere 5 başlıkta gruplayabiliriz.

Peki biz hangi tip cilde sahibiz? Bunu anlamak aslında oldukça kolaydır.


Cilt Tipimi Nasıl Öğrenebilirim?

Cildimizi tanımaya başlamadan önce yapmamız gereken bir kaç küçük adım var. Bu adımlar sayesinde cildimizi dış etkenlerden bağımsız bir şekilde değerlendirebiliriz.

  1. Öncelikle tüm makyaj, yağ ve kiri temizlemek için yüzünüzü bir temizleyici ile yıkayın.

  2. Sonrasında yüzünüzü yumuşak bir havluyla kurulayın ve bu aşamada yüzünüze nemlendirici veya serum uygulamamaya dikkat edin.

  3. Bir saat bekleyin. Bu süre zarfında yüzünüze dokunmayın. Bir saat sonra cildinize yakından bakın.

Eğer yüzünüzü gergin ve belki biraz hafif kaşıntılı hissediyorsanız ya da pul pul bir görüntü fark ediyorsanız, büyük ihtimalle kuru cilt tipine sahipsiniz. Kuru cilt tipine sahip kişiler, mevsimsel olarak da yüzlerinde hatta tüm vücutlarında pul pul dökülme yaşarlar. Ciltleri mat ve gergindir. Kuru cilt ve susuz cilt karıştırılmamalıdır. Kuru cilt, ciltte yağ üretiminin eksikliğinden kaynaklanan bir cilt türüdür. Susuz cilt, su eksikliğinden kaynaklanır ve iklim, çevresel faktörler veya yeterince su içmemesi nedeniyle ortaya çıkan geçici bir cilt durumudur.

Eğer özellikle T bölgesi dediğimiz alın ve burun üstü olmak üzere tüm yüzünüzde parlaklık fark ediyorsanız ya da dokunduğunuzda kaygan bir his varsa, muhtemelen yağlı cilt tipine sahipsiniz. Yağlı cilt tipine sahip biriyseniz, cildiniz parlaktır veya yüzünüzde, boynunuzda, omuzlarınızda ve sırtınızda çok fazla yağ fark edersiniz. Gün ortasında tekrar yüzünüzü yıkamak istediğinizi hissedebilirsiniz. Gözenekleriniz daha büyük görünür veya kolayca tıkanır. Bu durum yüzünüzde siyah-beyaz noktalara, sivilcelere veya kistik aknelere neden olur.

Eğer T bölgesinde parlaklık ve yağlı his varken yüzün diğer kısımlarını normal ya da gergin hissediyorsanız büyük ihtimalle karma cilt tipine sahipsiniz. İki farklı sorunu ele almak gerektiğinden, kombine cilt tedavisi zor olabilir. T bölgesinde aşırı yağ üretimi vardır.

Eğer cildiniz dengeli görünüyorsa, yüzünüzde parlaklık ve yağlı bir his yoksa, herhangi bir gerginlik ve hassasiyet hissetmiyorsanız muhtemelen normal cilt tipine sahipsiniz. Normal cilt tipindeki kişiler, cilt bakım ürünlerine reaksiyon göstermezler ve genellikle dengeli bir cilt görüntüsüne sahiplerdir.

Eğer cildinizi kaşıntılı ve gergin hissediyorsanız veya cildiniz kolayca kızarıyorsa, hassas cilt tipine sahipsiniz. Hassas cilde sahip kişiler, ciltlerinin kolayca tahriş olduğunu fark ederler. Bu kişilerde yeni bir ürün kullanırken reaksiyon ihtimali daha yüksektir. Hassas cilde sahip kişilerde kolayca güneş yanığı, egzama veya gül hastalığı (rosacea) gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Kesin bir kural olmasa da, cilt tipleri genellikle farklı yaş gruplarına göre de değişim gösterir. Gençler ve 20’li yaşlarının başlarında olanlar, yağ bezlerinin en aktif olduğu zaman olduğu için tipik olarak daha yağlı bir cilde, 20’lerin ortasından sonuna ve 30’ların başında olanlar genellikle karma cilde, 30’ların ortalarındakiler ve daha ileri yaştakiler ise kuru cilde sahip olma eğilimindedir, çünkü cildimiz yaşlandıkça yağ üretme ve nemi tutma yeteneğini kaybeder.

Cildimizi tanımak ve cilt tipimizi bilmek sağlıklı bir cilde sahip olmanın ilk adımıdır. Şimdi sıra cilt tipimize göre, cildimize nasıl bakım yapacağımızı öğrenmekte. Cilt bakımı ile ilgili yeni yazılarımı en kısa zamanda sizinle paylaşacağım, güzel ve mutlu kalın.

Dr. Zeynep Gökalp
#PRETTYANDHAPPY

Randevu &
İletişim

Dr. Zeynep Gökalp Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk.
Metropol İstanbul A Blok Daire: 676

© 2023 Dr. Zeynep Gökalp. Tüm hakları saklıdır.