Burun Estetiğinde Bir İkilem: Ameliyat mı, Dolgu mu?

Burun Estetiğinde Bir İkilem: Ameliyat mı, Dolgu mu?

21 Mayıs 2023

Halk arasında genellikle “burun estetiği” olarak adlandırılan rinoplasti ameliyatı, en yaygın plastik cerrahi ameliyatlarından biridir. Bununla birlikte, gün geçtikçe giderek daha fazla insan burunlarını yeniden şekillendirmek için daha az invaziv bir yol arayışına giriyor ve işte bu noktada “sıvı rinoplasti” de denilen burun dolgusu devreye giriyor. Burun dolgusu ile daha düzgün hatlara sahip bir buruna, çok kısa sürede sahip olmak mümkün. Ayrıca bu yöntem ile ameliyatlarda görülen işlem sonrası geç iyileşme dönemleri söz konusu değildir. Burun dolgusu sonrası hastalar, saatler içinde günlük yaşamlarına geri dönebilirler.

Sizler için bu popüler yöntemi kısaca özetleyip, bu yaklaşımın cerrahi burun estetiğine kıyasla artılarını eksilerini özetledim.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu, geleneksel rinoplasti için yapılan fakat cerrahi işlem gerektirmeyen bir seçenektir. Kemerli burun, sarkık burun ucu ve asimetrisi gibi estetik sorunları çözmek için kullanılmaktadır.

Bu işlemde, doktorlar, konturları iyileştirmek ve yeniden şekillendirmek için dolgu maddelerini hastanın burnuna enjekte eder. Bu işlem, genellikle yanak ve dudak dolgularında da yaygın olarak kullanılan bir tip dolgu maddesi olan hyaluronik asit ile yapılır.

Yıllar içinde hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri güvenlilik ve etkililikleri ile ün kazanmıştır ve cerrahi girişimlere iyi bir alternatif olmuşlardır. Kullanılan hyaluronik asidin kalitesi işlem sonrası gelişebilecek komplikasyonlar üzerinde etkilidir ve bu yüzden güvenli bir işlem için yüksek kaliteli dolguların kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Güncel bilimsel araştırmalar hyaluronik asit bazlı dolguların geleneksel rinoplastinin ele alamadığı burun sorunlarını da çözebildiğini ileri sürmüşlerdir. Ayrıca bu dolguların cerrahi rinoplasti sonrası çözülemeyen küçük sorunları da düzelttiği gösterilmiştir.


Burun dolgusunu artılar ve eksileri yönünden incelemek gerekirse aşağıdaki gibi bir liste yapabiliriz:

Burun Dolgusunun Artıları
 • İşlem sadece 15 dakika sürer. Bu süre, bir burun ameliyatını tamamlamak için gereken 1 ila 4 saatten çok daha kısadır.

 • İşlemin sonuçlar anında gerçekleşir ve çok hızlı bir iyileşme süresi vardır. Aynı gün içinde burun dolgusu işlemi yaptırıp, işinize geri dönebilirsiniz.

 • İşlem için anestezi gerekli olmadığı için, tüm işlem boyunca uyanık kalırsınız ve bilincinizi kaybetmezsiniz. İşlem sırasında doktorunuz kendinizi daha kontrolde hissetmeniz için elinize bir ayna bile verebilir.

 • İşlem sırasında kullanılan hyaluronik asit bazlı dolgunun etkileri kolayca tersine çevrilebilir. Sonuç istediğiniz gibi değilse veya ciddi bir komplikasyon ortaya çıkarsa, doktorunuz dolgu maddesini çözmek için hiyalüronidaz enjeksiyonlarını kullanabilir.

Burun Dolgusunun Eksileri

 • Dolgu işleminin sonuçları geçicidir. Bu nedenle yeni görünümünüzü beğenirseniz, bunu korumak için işlemi belli aralıklarla tekrar etmeniz gereklidir.

 • Nadir de olsa bu işlem nedeniyle kan damarının tıkanması gibi ciddi vasküler komplikasyonlar bildirilmiştir. Dolgu burun arterlerinden birine enjekte edildiğinde veya damara bası yapacak kadar yakın olduğunda, kan akışının kesilmesine neden olabilir.

 • Burnun sonundaki bazı arterler göz retinasına bağlandığından, burada oluşacak vasküler komplikasyonlar körlüğe yol açabilir. Öte yandan bu komplikasyonlar uygun şekilde eğitilmiş, bir doktorun elinde çok nadir görülür ve istenmeyen bir etkiden şüphelenildiğinde dolgu maddesi hiyalüronidaz ile eritilerek istenmeyen etki ortadan kaldırılabilir.

Öte yandan cerrahi rinoplastinin artıları ve eksilerini ise aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

Cerrahi Rinoplastinin Artıları

 • Bir kere ameliyat olmaya karar verirseniz aynı anda birden fazla ameliyat yapabilirsiniz. Örneğin, bazı insanlar burun ve çenelerini (çene büyütme) birlikte yapmaya karar verirler.

 • Sonuçlar burun dolgusundan farklı olarak kalıcıdır.

 • Burun cerrahisi sadece kozmetik bir prosedür değil. Bu işlem ile ek olarak burnu yeniden şekillendirerek solunum sorunlarını ve yapısal değişiklikleri düzeltebilir.

Cerrahi Rinoplastinin Eksileri

 • Bıçağın altına girdiğiniz için daha fazla risk söz konusudur. Bu risklere kanama, enfeksiyon, genel anesteziye kötü bir reaksiyon ve hatta uyuşmuş bir burun dahil edilebilir.

 • Cerrahi operasyonlar burun dolgusuna kıyasla oldukça maliyetli olabilir. Öte yandan bir estetik burun ameliyatının maliyeti genellikle tek seferliktir.

 • İşlem sonrası daha iyileşme süresi çok daha uzundur. Ek olarak, ameliyat sonrası şişlik yerleştikçe nihai sonucu elde etme bir yıla kadar sürebilir.

 • İşlem sonrası sonuçlarınızı beğenmediyseniz ve ikinci bir ameliyat olmak istiyorsanız, burnunuz tamamen iyileşene kadar yaklaşık bir yıl beklemeniz gerekir.

Burun Dolgusu Kimler için Uygundur?

Burun dolgusu daha küçük burun kemeri ve burun ucu eğikliği sorunu olan kişiler için ideal bir çözümdür. Bunlara ek olarak burundaki asimetriler de dolgu ile düzeltilebilir. Bu işlemlerdeki başarının büyük kısmı, bireysel anatomiye ve yapılması planlanan düzeltmenin boyutuna bağlıdır.

Burun Dolgusu Kimler için Uygun Değildir?

Peki kimler bu işlem için ideal bir aday değildir? Aşırı derecede çarpık veya kırık bir burnu düzeltmek için burun dolgusu etkili bir yöntem değildir.

Eğer solunum sorunlarınızı düzeltmek istiyorsanız, cerrahi olmayan bir seçenek size yardımcı olamaz. Bu tür sorunları sadece rinoplasti ameliyatı ile giderebilirsiniz.

Düzenli olarak gözlük takan biri de ideal bir aday değildir, çünkü işlemden sonra 1-2 hafta boyunca ağır gözlük veya güneş gözlüğü takılması önerilmez. Ayrıca, dolgu malzemesi burun köprüsüne eklenirse, gözlükleriniz bu alana baskı yaparsa yer değiştirebilir.

Burun Dolgusu Ne Kadar Dayanır?

Cerrahi rinoplastinin aksine, burun dolgusu geçicidir. Elde edilen sonuç, kullanılan dolgu maddesinin türüne ve bireye bağlı olarak genellikle 1-2 yıla kadar kalıcılığını korur. Yapılan araştırmalar bazı hastalar 24 aydan sonra bile takip tedavisine ihtiyaç duymadıklarını tespit etmiştir. Ama yine de eninde sonunda sonuçları korumak için prosedürü tekrarlamanız gerekir.

Gördüğünüz gibi söz konusu burun estetiği olduğunda dolgunun ve ameliyatın kendi içlerinde artıları ve eksileri mevcut. Burada önemli olan yüz yapınıza ve beklentilerinize göre doğru işleme karar vermektir. Bu tür bir kararı alırken doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin, güzel ve mutlu kalın.

Dr. Zeynep Gökalp
#PRETTYANDHAPPY

Randevu &
İletişim

Dr. Zeynep Gökalp Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk.
Metropol İstanbul A Blok Daire: 676

© 2023 Dr. Zeynep Gökalp. Tüm hakları saklıdır.